Rok

Autor: Martina Bekešová | 31.1.2016 o 0:00 | (upravené 1.2.2016 o 12:41) Karma článku: 6,96 | Prečítané:  529x

Poslednýkrát kontrolujem zoznam, kde je napísané, čo všetko musím urobiť pred odchodom, zamykám a stláčam gombík na výťahu. Deti sa tešia na výlet, ale ani netušia, čo sa bude diať. Ja vlastne tiež nie.

V dnešný deň presne pred rokom sme opúšťali náš byt v Bratislave a odchádzali sme za dobrodružstvom do Nemecka. Odvtedy sme sa už veľakrát viezli po schodoch pri východe z príletovej haly na kolínskom letisku, ale ja zakaždým za tým zábradlím vidím nášho tatina, ako stojí a so širokým úsmevom na nás čaká – ako ten prvý raz.

Začiatky bývajú stále ťažké, takže ani ten náš začiatok nebol prechádzkou ružovým sadom. Nová ulica, nová posteľ, nová predavačka v potravinách, neznáma tvár v televíznych novinách, ktorej navyše nerozumiete ani pol slova, nová značka vína...  Všetko znova objavovať, na všetko si zvykať a prispôsobiť sa. Celý rok však bol v podstate o troch veciach:

1. O strachu

Keď odíde do cudzej krajiny dospelý človek, v zásade si sám pre seba dokáže vysvetliť dôvody, prečo odchádza a čo mu to prinesie či vezme. Keď však beriete so sebou dieťa (alebo viac detí), je to ťažšie. Preto prežívate ten obrovský strach, ako to vaše dieťa zvládne, s kým sa bude hrať, či si nájde kamarátov aj napriek tomu, že nevie jazyk, či ho za to nebudú odstrkovať, či mu tým veľmi neublížite. Potom príde strach z prvej návštevy detského lekára, z druhej, tretej a štvrtej návštevy lekára – pretože stále vás prekvapia nečakané otázky a spoznanie systému trvá a trvá. Vzápätí sa musíte začať obracať po úradoch, po školách, nehovoriac o hľadaní vhodného bývania a pár zúfalých dňoch strávených na internetových stránkach realít. Strach z neznámeho je veľký, ale dá sa prekonať. Práve tým, že objavujete, spoznávate a nachádzate. A zrazu sa vytratí.

2. O lekciách

Učíme sa stále a vždy, avšak bez nových podnetov sa nám to darí akosi menej. Život v cudzine má síce pre nás pripravené oveľa tvrdšie lekcie, ale tie nás posúvajú rýchlejšie vpred. Jazyk, spoznávanie mentality iného národa, fungovanie v multikultúrnom prostredí, systém zdravotníctva, školstva, všeobecný pohľad na zabezpečenie služieb pre ľudí – to všetko treba objaviť, naučiť sa a akceptovať. Nevyhnete sa množstvu trápnych chvíľ, prešľapov a sklamaní. Avšak práve tieto vedomosti ohromne obohatia človeka a poskytnú mu potrebný nadhľad pri riešení rôznych situácií.

3. O vzťahoch

To, že sa človek v podstate sám ocitne niekde ďaleko, má vo finále ten efekt, že sa viac upne na svoju rodinu a priateľov v rodnej zemi, a síce len prostredníctvom techniky, ale predsa, má s nimi intenzívnejší kontakt. Aj partnerský vzťah sa stane silnejším, pretože dôvera a pomoc jeden druhému je tá jediná istota, ktorú človek má. Postupne prichádzajú nové kamarátske vzťahy, množstvo stretnutí s ľuďmi z rôznych kútov sveta a zaujímavými životnými príbehmi, ktoré človeka nesmierne inšpirujú. V poslednej dobe nám veľmi lichotí dôvera, ktorú v nás majú aj ľudia, ktorí nás videli párkrát a aj napriek tomu nám zveria svoje dieťa bez zaváhania.

Náš rok v cudzine bol spočiatku ťažký a každý deň nás stál množstvo energie. Vo finále nám dal nezabudnuteľné zážitky z cestovania po okolí, rozbúranie jazykových zábran, množstvo príjemných večerov pri grile s milými ľuďmi, stovky kilometrov na bicykli a všeobecne je to pre nás nezabudnuteľná skúsenosť.

Hoci teraz ešte nevieme, kde sa budeme nachádzať takto o rok, ale nech to už bude kdekoľvek, budeme tam na tento rok spomínať s radosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?