Prosím, vráťme sa ku krásnym slovenským menám!

Autor: Martina Bekešová | 7.9.2016 o 0:00 | (upravené 7.9.2016 o 21:10) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  1093x

Keď sme vyberali meno pre našu druhú dcéru, mali sme tieto kritériá: musí byť jednoduché, ľahko zapamätateľné a medzinárodné. Víťazom sa nakoniec stalo meno Anna. No a? Veď to nie je nič zaujímavé, poviete si.

Avšak už prvý človek, ktorý ju videl (lekár, ktorý jej pomáhal na svet), si povzdychol, že síce pekné meno, ale ako ju budú volať...

Ja som tiež zo začiatku bojovala s tým, že moju dcéru budú volať Anča. Môj muž však vtedy povedal: „Budú ju volať tak, ako si zaslúži. Ak bude k ľuďom zlá, budú ju volať Anča. A teda nech! Ak bude k ľuďom milá, bude pre nich Anička (Anka alebo len jednoducho tak, ako sa volá – Anna).“

Každý rodič má pri výbere mena pre svoje dieťa voľnú ruku a často si túto chvíľu budúci rodičia radi vychutnávajú a tešia sa na ňu. Ak sa však pozorne pozriete na zoznam najobľúbenejších mien, ktoré dnešné deti na Slovensku dostávajú, môžete si všimnúť  jeden veľmi zaujímavý fakt. Mená ako Ema, Sofia, Nina, Nela alebo na druhej mužskej strane Jakub, Samuel, Adam, Matej, Martin sú mená, ktoré sa nedajú skomoliť tým známym slovenským: Ako ho/ju budú volať? Ema je nanajvýš Emka, Nina Ninka, Samuel Samko, Adam Adamko. Moderným rodičom sa totiž rozhodne nepáči, aby ich dieťa niekto volal Pišta (Štefan), Ďoďo (Jozef), Fero (František), Vinco (Vincent) či Anča (Anna), Števa (Štefánia), Milka (Emília), Mariška (Mária), Beta (Alžbeta) alebo Gitka (Margita). Mohla by som pokojne pokračovať ďalej a dopĺňať tento dlhý zoznam. Pritom sú naše slovenské mená skutočne nádherné a veľakrát honosné v svojom pôvodnom znení. Jozef, Ján, František, Anton, Emil, Amália, Kornélia, Emília, Mária, Zuzana, Marta a mnoho iných.

Po skoro dvoch rokoch v Nemecku, kde sa deťom mená ani neprikrášľujú, ani nekomolia, som si jednoducho zvykla na zvuky týchto mien a začala som ich vnímať skutočne úplne inak. Milan, Edmund, Sebastián, Rebeka, Alena, Klára, Karla. S takýmito pre nás „dospeláckymi“ menami behajú deti po nemeckých ihriskách a mne sa to jednoducho páči.

A druhým faktom pri výbere mena je to, že sa pri tom rozkošnom pocite maličkých kopkajúcich nôh v brušku akosi pozabúda na to, že meno si ponesie dieťa po celý život. Teda nielen v čase, keď bude dieťaťom a vtedy mu skutočne viac pristane meno Noemka, Lunka, Kevinko či Brianko. Toto obdobie však trvá len nejakých 10 – 15 rokov. Vtedy nikomu nepríde až také divné, keď na ihrisku začuje: „Dženka (rozumej familiárne slovenské pomenovanie mena Jeniffer jej babičkou), poď, ideme už domov.“ Dospelosť je však omnoho dlhšia a s týmto menom sa bude musieť jeho nositeľ predstavovať v telefóne, prečíta si ho personalista na jeho prvom pracovnom pohovore, predstaví sa ním na prezentácii marketingovej stratégie, ktorú ako skúsený marketér navrhuje klientovi, budú ho vyslovovať jeho deti, ak sa ich niekto opýta, ako sa volá mama či otec, budú ho ním volať do angiologickej ambulancie, keď bude mať v starobe problém s priechodnosťou ciev a bude sa nachádzať tiež na dverách izby v dome seniorov. Jednoducho s ním musí žiť 70 – 80 rokov, každý deň. Nemôžem si pomôcť, ale vám to neznie zvláštne?

„Pani Sarah Rybárová, prosím, prijímacia ambulancia číslo dva.“

„Pán Kevin, odložte si barle a pokúste sa sadnúť si hore na posteľ.“

Nedeľné oznamy v kostole: Na kostol prispela bohuznáma Kiara 10 eur.

Asi som staromódna, ale keď oproti vám v dcérinej škôlke kráča nádherné černošské dievčatko s neuveriteľnými čiernymi kudrlinkami zopnutými obrovskou ružovou mašľou, v bielych šatočkách a so širokým úsmevom – no iné meno ako Emília by jej nikto na svete nemohol dať. Dokonalé! Aj s tým ľubozvučným mäkkým ľ, ktoré tam Nemci dávajú.

Rovnako by tie naše prekrásne slovenské deti mohli byť Márie, Míny, Agnesy, Antónie, Hermíny, Magdalény, Regíny, Jáchimovia, Albertovia, Rudolfovia, Viliamovia či Vojtechovia. A veru mohli a možno by nám za to boli aj v dospelosti vďační.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

ŽENA

Prečo ľudia podvádzajú? Prieskum dal jasnú odpoveď

Prečo sú aj šťastní ľudia neverní?


Už ste čítali?